Достапни линкови

Кина сака со стретешки инвестиции да влезе во Западен Балкан


Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева

Кинеската Влада е подготвена да стимулира стратешки инвестиции на кинеските компании во Бугарија, земјите од Западнот Балкан и во Централна и Источна Европа, изјави министерот за надворешни работи на Кина, Ванг Ји на средба со неговата бугарска колешка Екатерина Захариева.

„Лично бугарскиот премиер Бојко Борисов е ангажиран за привлекување на финансии за овие проекти на Балканот. Ние сме мост меѓу Европа и Азија. Верувам дека на средбата во рамки на иницијативата „16 плус 1“ што ќе се одржи во Софија во јули, ќе помогнеме многу за развојот на регионот на кој му се неопходни модерни патишта, железнички пруги,далноводи и гасоводи“, изјави Захариева.

XS
SM
MD
LG