Достапни линкови

Тачи: Косово подготвено за последната фаза на дијалог со Србија


Архива: Косовскиот претседател Хашим Тачи.

Косово е подготвено да ја продолжи последната фаза на дијалогот за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија со посредство на ЕУ и со силна поддршка на САД, изјави денеска косовскиот претседател Хашим Тачи по средба во Будва со директорот за Централна и Јужна Европа во американскиот Стејт департмент Метју Палмер, каде учествува на меѓунардониот форум за безбедност на Југоисточна Европа.

Косовскиот претседател изрази уверување дека Косово „ќе ја има поддршката на САД и во овој процес, како што ја имало при секој значаен чекор„ кој го презел неговата држава.

XS
SM
MD
LG