Достапни линкови

Могерини: не постои алтернатива на спогодбата со Иран


Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини изјави дека не постои алтернативно решение за нуклераната спогодба со Иран. Таа ова го кажа по говорот на американскиот државен секретар Мајк Помпео кој изнесе драконски услови за постигнување нова спогодба со Иран. „Говорот на секретарот Помпео не откри ништо за тоа како повлекувањето од нуклеарната спогодба придонесе или како ќе придонее за безбедност на регионот од ширењето на нуклеарното оружје или како не става во подобра позиција да влијаеме врз Иран“, се наведува во изјавата на Могерини. Помпео претходно постави 12 услови што треба да ги исполни Иран со цел САД да се согласат на нова спогодба.

XS
SM
MD
LG