Достапни линкови

Мило Ѓукановиќ положи заклетва


Мило Ѓукановиќ ја презеде функцијата претседател на Црна Гора

Мило Ѓукановиќ денеска беше инаугуриран како претседател на Црна Гора за втор мандат. Тој на таа позицијата беше од 1998 до 2002 година.

"Црна Гора стана економски економски развиена земја во Западен Балкан, лидер на реформите и преговорите со Европската унија и сигурно прва следна членка на тој сојуз ", рече Ѓукановиќ денеска , откако положи заклетва во парламентот. Ѓукановиќ (56) освои скоро 54 отсто од гласовите на претседателските избори на 15 март, избегнувајќи втор круг.

Ѓукановиќ стана најмладиот премиер на Европа во 1991 година на возраст од 29 години.

XS
SM
MD
LG