Достапни линкови

Заев: Илинденска Македонија ерга омнес. Мицковски: не е прифатлива промена на Уставот


Скопје- Државно-политичкиот врв на лидерска средба за името,19.05.2018

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, потврди дека дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки колега Алексис Ципрас е Република Илинденска Македонија за севкупна употреба. Во пакетот решение јазикот остнува македонски, идентитетот е гарантиран, а за кодовите останува МК и МКД.

"Заради гаранција за влез во НАТО и ЕУ и гаранција за нашиот идентитетот ќе прифатиме севкупна употреба на предлогот Република Илинденска Македонија", рече премиерот Зоран Zаев.

Заев истакана дека ова е историска шанаса за решавање на повеќе деценискиот спор и ја нарече Четврти Илинден.

Додаде дека предвиден е и референдум, на што била согласна и Грција.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по завршувањето на лидерската средба, на која беше запознат со предлогот за промената на името, Република Илинденска Македонија, изјави дека ВМРО-ДПМНЕ е против промената на името.

"ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот од минатото дека нема да поддржи промена на Уставот и на уставното име. Целиот процес се одвиваше тајно, загрозувани беа националните интереси на државата, целта е јасна влез во НАТО и ЕУ, но траекторијата е ризична. ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати промена на Уставот" истакна Мицкоски.

Шефот на државата Ѓорѓе Иванов по средбата бара на писмено да го добие она што досега е разговарано во преговорите со Грција, а потоа ќе се изнесе во однос на предлогот.

Toj nагласи дека процесот мора да се води во рамка утврена од ОН.

XS
SM
MD
LG