Достапни линкови

Илјадници луѓе во Виндзор за Кралската свадба


Прицот Хари и актерката Меган Маркл

Илјадници луѓе се собраа во англискиот град Виндзор за кралската свадба на британскиот принц Хари и американската актерка Меган Маркл. Двојката е подготвена да стапи во брак во замокот Виндзор, западно од Лондон, на раскошна церемонија , која се очекува да привлече милиони гледачи на телевизија. Тие треба да разменат завети во капелата "Св. Ѓорѓи" од 15-тиот век врз основа на замокот, кој е една од главните резиденции на кралицата Елизабета II. Околу 600 гости се поканети да присуствуваат на црковната служба, а кралицата Елизабета Втора треба да биде домаќин на приемот во замокот. Хари е помладиот од двајцата синови на Чарлс и покојната принцеза Дијана, неговата прва сопруга.

XS
SM
MD
LG