Достапни линкови

Авион со 104 патници се урна по полетување во Куба


Илустрација- Боинг 737

Авион Боинг 737 на кубанската авиокомпанија Кубама со 104 патници во него се урна набрзо по полетувањето од главниот град Хавана, јавуваат светските агенции. Засега нема потврдени информации за жртви. По падот на снимките прикажани на социјалните мрежи и на локалните медиуми се гледа чад над полето во близина на аеродромот. Според извори на аеродромот авионот летал кон градот Олгин кој се наоѓа на истокот од земјата. Кубанскиот претседател Мигуел Диаз Канел, кој го посети местото на несреќата, рече дека вестите не се многу ветувачки и дека изгледа како да има голем број жртви.

XS
SM
MD
LG