Достапни линкови

Грчкиот Врховен суд го одби барањето за екстрадиција на Грујевски и Бошковски


Потерница од МВР за Никола Бошкоски и Горан Грујевски

Грчкиот Врховен суд го одби барањето на македонските власти за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски. Според судот, тие остануваат во Грција и ќе бидат ослободени од затвор, јавува МИА.

Грујевски и Бошковски илегално ја напуштија Македонија и потоа беа фатени во Грција, при обид од солунскиот аеродром да заминат за Унгарија. Последното рочиште за предметот „Таргет - Тврдина“ на СЈО во кое се обвинети Грујевски и Бошковски беше одложено за 19 јуни, бидејќи се чекаше наодлуката на Врховниот суд во Атина.

XS
SM
MD
LG