Достапни линкови

Ципрас викендов ќе го информира државниот врв за името


Грчкиот премиер Алексис Ципрас

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во текот на викендот има намера да ги извести претседателот и лидерите на политичките партии за разговорите за името. Според грчки владини извори, Атина не отстапува од нејзината позиција за ерга омнес име и уставна ревизија, како главни предуслови за да постои договор. Ципрас и македонскиот премиер Зоран Заев вчера остварија средба во Софија на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан.

XS
SM
MD
LG