Достапни линкови

Сергеј Скрипал отпуштен од болница


Сергеј Скрипал

Британските власти соопштија дека поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал е отпуштен од болница по труењето со нервен гас во градот Салсбери во април. Неговата ќерка Јулија минатиот месец беше отпуштена од болница и префрлена на безбедна локација.

Тие беа отруени на 4 март и пронајдени од полицијата во несвесна состојба на клупа во Салсбери. Британските власти за нападот ја обвинија Русија.

XS
SM
MD
LG