Достапни линкови

Украина со нови санкции за Русија


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко потпиша декрет за усвојување на неодамна донесената одлука за проширување на санкциите против руски компании и ентитети. Во документот не се наведуваат имињата на личностите и компаниите врз кои ќе бидат спроведени санкциите.

Украинскиот совет за безбедност и одбрана на 2 мај ги одобри санкциите кои се слични со оние на САД, а на кои се наоѓаат сојузници на рускиот претседател Владимир Путин. Според советот, санкциите ќе бидат на сила најмалку во наредните три години.

XS
SM
MD
LG