Достапни линкови

Завршни зборови за „Тенк“, СЈО бара осудителна пресуда за Груевски


Поранешниот премиер Никола Груевски на судење за случајот „Тенк“ во февруари

Специјалното јавно обвинителство во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара судот да ги прогласи за виновни, поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер Ѓоко Поповски, како и тие да ги платат судските трошоци во висина од околу 5000 евра.

Обвинителот Гаврил Бубески порача дека Груевски додека бил премиер дејствувал со директна умисла и делото го направил од лична желба, но со буџетски средства.

Адвокатите на одбраната во завршните зборови посочија дека набавката на возилото била неопходна поради безбедносни и технички причини. Адвокатот Сања Алексиќ рече дека не се докажува делото за кое е обвинет Груевски и предложи ослободителна пресуда.

Груевски, Поповски и поранешната министерка на министерството за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на која и се суди во одвоена постапка се обвинети за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра.

XS
SM
MD
LG