Достапни линкови

Прво промена на Уставот, па ратификација на договорот, бара грчката опозиција


Од февруарските протести во Грција против користењето на името Македонија

Уставната промена не треба само да се предвиди, туку и да се примени во пракса пред ратификацијата на договорот, вели Јоргос Кумуцакос, одговорен за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова демократија.

„Непрекршлив предуслов и основна гаранција за конечно решение на прашањето за името на Скопје е промена на нивниот Устав. Промена, што нема само да се предвиди, туку ќе биде применета во пракса пред ратификација на кој било договор“, рекол Кумуцакос, а пренесе МИА.

XS
SM
MD
LG