Достапни линкови

Убиени 16 Палестинци од израелската војска


Палестински демонстранти на границата кај Појасот Газа на 11 мај

Најмалку 16 Палестинци беа убиени од израелската војска во близина на границата на Појасот Газа. Исламистичкото движење Хамас кое владее со Газа од 2007 година ги предводи масовните протести во последните шест недели кои имаат за цел да се стави крај на блокирањето на територијата од страна на Израел, која се одвива повеќе од една деценија.

Од почетокот на протестите убиени се 58 лица, а најмалку 500 биле повредени. Мнозинството од околу 2 милиони жители на територијата се потомци на бегалците кои го нарекоа протестот „Големиот марш за враќање во домовите“ кои сега се во Израел.

XS
SM
MD
LG