Достапни линкови

Средба на Лавров и Зариф за зачувување на нуклеарниот договор


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот ирански колега Мохамед Џавад Зариф

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот ирански колега Мохамед Џавад Зариф ќе се сретнат во Москва да разговараат за начините како да се зачува меѓународниот нуклеарен договор. Зариф е на турнеја низ земјите потписнички на договорот и во Русија пристигна од Пекинг.

Американскиот претседател Доналд Трамп донесе одлука неговата земја да се повлече од договорот постигнат во 2015 година. Лавров пред средбата изјави дека сите останати потписници имаат интерес да опстои договорот.

XS
SM
MD
LG