Достапни линкови

Дваесеттина демонстранти уапсени на митинг во Москва


Најмалку дваесет лица се притворени на митингот во Москва против обидите на владата да ја намали слободата на интернет, соопшти координаторот на митинзите.Стотици демонстранти повикаа на деблокирање на популарната апликација Телеграма, додека некои извикуваа антивладини слогани и пораки против цензурата на интернетот.

"Околу 25-30 луѓе кои го претставуваат левиот фронт, анархистите и другите организации се уапсени. Тие се водат надвор од кордоните и се ставаат во автобуси ", изјави за Интерфакс координаторот на левиот фронт Сергеј Удалцов.

Полицијата соопшти дека околу 1.000 луѓе учествуваат во митингот за слободен интернет. Волонтерската организација "Бела контратер" соопшти дека повеќе од 2.000 луѓе дојдоа на митингот, до кој доаѓа откако илјадници демонстранти излегоа на улиците на Москва и Санкт Петербург на 1 мај, во знак на протест против обидите на владата да ја ограничат слободата на интернетот. Околу 10.000 луѓе, исто така, се собраа во Москва на 30 април, во знак на протест поради блокирањето на Телеграмот, извикувајќи дека рускиот претседател Владимир Путин е "крадец"!

XS
SM
MD
LG