Достапни линкови

Иранскиот министер Мохамед Зариф ќе ја посети Кина


Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамед Џавад Зариф, во петок ќе се сретне со кинеските водачи по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да се повлече од нуклеарниот договор во 2015 година. Кинеското министерство за надворешни работи денеска соопшти рече дека Зариф ќе "размени мислења со релевантните партии за развојот на иранското нуклеарно прашање". Зариф, исто така, ќе ги посети Москва и Брисел за да одржи состаноци за време на сегашното патување.

Кина, Русија, Франција, Германија, Велика Британија и САД го потпишаа договорот од 2015 година, со кој Техеран го ослободи од санкциите за возврат за нејзината нуклеарна програма. Трамп долго се жалеше на договорот и рече дека Техеран го прекршува "духот" на договорот, продолжувајќи да ги тестира балистичките проектили и поддржувајќи ги милитантните активности во регионот, што го натера да се повлече од пакот на 8 мај. Иран тврди дека неговата нуклеарна програма е во цивилни цели и негира поддршка на екстремистите во регионот.

XS
SM
MD
LG