Достапни линкови

Опасности од нова ерупција на вулканот Килауеа на Хаваи


На Хаваите се очекува нова ерупција на вулканот Килауеа, кој е активен од почетокот на месецов, но сега, иако веќе уништи десетици куќи и ги принуди локалните жители да се евакуираат, претставува уште поголема закана. Претставници на цивилната одбрана во земјата ги повикаа жителите во близина на вулканот да бидат внимателни и подготвени на евакуација за кратко време. Како што се повлекува лавата во вулканот, таа се разлева под земјата, поради што научниците предупредуваат дека може да избие на површина и на сите им се заканува опасност од појава во воздухот на огромно количество отровни материи кои можат да предизвикаат гушење и труење на луѓето. Килауеа, кој повеќе од една недела исфрла лава, поради што се евакуирани околу 2.000 жители на Големиот остров, според стравувањата на научниците би можел во следните денови или недели да почне со километри во височина да исфрла парчиња пепел со величина на ладилник.

XS
SM
MD
LG