Достапни линкови

Беса на Касами ги прекина преговорите за влез во Владата


Движењето Беса предводено од Билал Касами соопшти дека од денес ги прекинува сите разговори со премиерот Зоран Заев за влез во Владата.

„Овој процес на преговори продолжува повеќе од четири месеци без конкретен епилог, ние цениме дека сите временски ограничувања се надминати. Движењето Беса не сакаа да остане заложник на техничките календари на парламентарното мнозинство. Почнувајќи од денес ги прекинуваме сите разговори со премиерот на земјата за влез во Владата. Сметавме дека со текот на времето, владата на Зоран Заев ќе почне да се ослободува и од ДУИ, дел од поранешниот режим на Никола Груевски, но за жал тоа не се случи. Движењето Беса ќе продолжи да биде конструктивна опозиција“, се вели во соопштението од партијата.

XS
SM
MD
LG