Достапни линкови

Европските земји бараат заштита од санкции за своите компании во Иран


Европските нации побараа заштита на своите компании од продолжување на строгите санкции на САД за фирмите кои работат во Иран, во обид за одржување на иранскиот нуклеарен договор жив и со цел да се осигураат дека и понатаму ќе има корист од иранската економија. Портпаролката на британската премиерка Тереза Мај изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп се согласил дека разговорите се потребни за да разговараат за тоа како обновените санкции на САД за иранскиот нафтен и банкарски сектор ќе влијаат на европските компании што работат во земјата под условите на нуклеарната спогодба од 2015 годинашто Трамп сега ја напушти. Велика Британија, Франција и Германија Русија и Кина соопштија дека остануваат посветени на почитувањето на договорот и веруваат дека тоа и понатаму останува најдобар начин да се осигура дека Иран нема да продолжи со развојот на нуклеарното оружје.

Иранскиот претседател Рохани, исто така, рече дека Иран ќе продолжи да ги почитува ограничувањата на договорот за нејзините нуклеарни активности, но само доколку иранската економија продолжи да има корист од олеснувањето на санкциите што беше дозволено според договорот и што им овозможи на европските компании повторно да почнат да прават бизнис во Иран во 2016 година. Рохани побара европските сили да гарантираат дека придобивките ќе продолжат и во иднина нешто што е можно само ако европските бизниси продолжат да работат во Иран.

XS
SM
MD
LG