Достапни линкови

Војна на зборови меѓу Иран и Израел


Два дена по размената на ракетни напади во Сирија, откако истакнат ирански свештеник се заканидека ќе "уништи" два израелски градови ако Израел"глупаво дејствува" и повторно ги напаѓа иранските сили во Сирија. Израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман издаде свое предупредување во кое се вели дека сирискиот претседател Башар ал Асад ќе се соочи само со "штета и проблеми", освен ако не го истера иранското воено присуство надвор од неговата земја. Либерман изјави дека Асад особено треба да се чува од Касем Солеимани, шеф на ирачката сила "Кудс", огранок на корпусот на Исламската револуционерна гарда, кој ги надгледува операциите надвор од границите на Иран.

Пред два дена, Израел го обвини Иран дека пуштил ракети од Сирија во израелски окупираните Голански височини. Израел се повлече од воздушните напади во Сирија од почетокот на сириската граѓанска војна во 2011 година, соопштувајќи дека нападнале речиси цела иранска воена инфраструктура во земјата.

XS
SM
MD
LG