Достапни линкови

Заев: Мудро решение за името зад кое ќе застанат сите политички лидери


Премиерот Зоран Заев

Премиерот Зоран Заев изјави денеска дека е добро што се направиле исчекори во спорот за името, кои се огромни. Тој за време на посетата на Охрид изрази надеж дека за она што е останато за крај, а е многу сериозно и важно, ќе се изнајде решение кое ќе го почитува достоинството на двете земји и идентитетот на граѓаните. Тој порача дека Владата останува максимално посветена на процесот, но очекува поддршка и од опозицијата.

„Јас сакам македонската опозиција и власта заедно да настапат по ова чувствително прашање. Верувам дека сите очекуваме да им гарантираме на граѓаните на РМ добра иднина, и во тоа име ќе смогнеме сили да изнајдеме мудро решение зад кое би застанале буквално сите лидери во државата“, рече Заев.

XS
SM
MD
LG