Достапни линкови

Судот во Москва го одложи сослушувањето против Навални


Алексеј Навални

Судот во Москва го започна процесот против опозицискиот лидер Алексеј Навални за антивладините протести, но рочиштето веднаш беше презакажано за 15 мај. Навални беше уапсен на протестите на 5 мај против инаугурацијата на претседателот Владимир Путин и започнувањето на неговиот нов шест годишен мандат два дена подоцна.

Навални е обвинет за прекршување на правилата за јавен собир и за одбивање да се консултира со полицијата. Доколку биде осуден тој се соочува со казна затвор до 45 дена. Навални по рочиштето на Твитер напиша дека е уште нема одлука за неговиот случај, бидејќи Путин е зафатен.

XS
SM
MD
LG