Достапни линкови

Харадинај очекува до крајот на 2018 визна либерализација за Косово


Косовскиот премиер Рамуш Харадинај

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај очекува дека до јуни неговата земја ќе добие препорака за визната либерализација, а на крајот од годината граѓаните да можат слободно да патуваат низ земјите од ЕУ.

Тој ја коментираше и изјавата на заменик претседателот на Парламентот на Европа, Рајнер Виланд, кој побара од косовските државници да не избрзуваат со датумот за визи.

XS
SM
MD
LG