Достапни линкови

Британија го осуди нападот на Иран врз израелските сили


Британскиот секретар за надворешни работи Борис Џонсон

Британскиот секретар за надворешни работи Борис Џонсон го осуди иранскиот ракетен напад врз израелските сили и ја повика земјата да се воздржи од идни акции кои би го дестабилизирале регионот.

Според него, Британија го поддржува правото на Израел да се одбрани. Џонсон порача дека е од клучно значење да се избегнат идни ескалации кои не се во ничиј интерес.

XS
SM
MD
LG