Достапни линкови

Германија го повика Иран да се држи до нуклеарниот договор


Германскиот министер за надворешни работи Хеико Мас со неговиот руски колега Сергеј Лавров

Германскиот министер за надворешни работи Хеико Мас изјави денеска дека е од клучно значење Иран да се држи до своите обврски од меѓународниот нуклеарен договор. Според него, Русија може да го искористи своето влијание врз Техеран во однос на прашањето.

Мас говорејќи по средбата со неговиот руски колега Сергеј Лавров во Москва посочи и дека двете земји се согласиле оти иранскиот нуклеарен договор треба да се опстои.

XS
SM
MD
LG