Достапни линкови

Хаменеи му порача на Трамп дека направил грешка


Иранскиот врховен лидер Ајатолахот Али Хаменеи

Иранскиот врховен лидер Ајатолахот Али Хаменеи денеска порача дека американскиот претседател Доналд Трамп направил грешка со повлекувањето на неговата земја од меѓународниот нуклеарен договор. Според него, забелешките на Трамп го загрозуваат иранскиот народ и владата на земјата.

Тој го нарече говорот на Трамп „Над десет лаги“ без да објасни а што конкретно се однесуваат тие. Хаменеи го има последниот збор за сите државни прашања во Иран.

XS
SM
MD
LG