Достапни линкови

Средба на лидерите на Кина и на Северна Кореја


Средба на кинескиот претседател Кси Џинпинг со лидерот на Северна Кореја, Ким Џон Ун во март

Кинескиот претседател Кси Џинпинг се сретнал со лидерот на Северна Кореја, Ким Џон Ун во градот Далиан на ненајавени разговори пред претстојниот самит со американскиот претседател Доналд Трамп.

Кратко по средбата Трамп на Твитер напиша дека ќе разговара со неговиот пријател Џинпинг за Северна Кореја. Медиуми од Северна Кореја јавија дека двајцата лидери имале ист став за развојот на политичката ситуација на полуостровот.

XS
SM
MD
LG