Достапни линкови

Ердоган на 20 мај во работна посета на БиХ


турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Амбасадорот на Турција во Босна и Херцеговина Халдун Коц изјави дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе ја посети БиХ на 20 мај и оти станува збор за од порано планирана посета. Претходно во јавноста се појавија шпекулации дека Ердоган во Сараево ќе одржи предизборен митинг. Во кабинетите на хрватскиот и српскиот член на претседателството на БиХ Драган Човиќ и Младен Иваниќ велат дека немаат информации за евентуалното доаѓање на Ердоган во Сраеаво. Исто така до властите на кантонот Сараево не пристигнало никакво барање за одржување собир на Ердоган.

XS
SM
MD
LG