Достапни линкови

Казахстан со ново воено тело против сајбер закани


Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев

Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев изјави дека е формирано ново воено тело кое ќе има за цел да ја штити земјата од сајбер закани. Тој за време на парадата на прославата на денот на армијата истакна дека новите специјални единици веќе се формирани и се дел од министерството за обрана. Во воената парада учествуваа околу 3000 војници, 40 авиони и 300 возила.

XS
SM
MD
LG