Достапни линкови

Синдикатот на Југохром се закани со протести, бара средба со Заев


Фабриката Југохром во Јегуновце

Синдикатот на Југохром од Јегуновце најавува протести пред Владата доколку до крајот на неделава не оствари средба со премиерот Зоран Заев за статусот на комбинатот. Од синдикатот наведуваат дека побарале средба на 17 април, но таа не се реализирала.

Во ноември, минатата година Државниот инспекторат за животна средина донесе одлука за затворање на „Југохром“ бидејќи во предвидениот рок, кој истече на 31-ви октомври сѐ уште не беа поставени филтрите за прочистување на воздухот.

XS
SM
MD
LG