Достапни линкови

Украински војник загинал во судирите во источниот дел на земјата


Украински војници за време на воени вежби во април

Украинските власти соопштија дека еден војник загинал, а четворица биле повредени во судирите во источниот дел на земјата. Според нив, проруските сепаратисти го прекршиле примирјето 80 пати во изминатите 24 часа.

Во меѓувреме проруските сепаратисти тврдеа дека украинските владини сили исто така го прекршиле примирјето 30 пати, а за време на нападите повредиле и еден цивил. Од почетокот на конфликтот во април 2014 до сега загинале 10 300 луѓе.

XS
SM
MD
LG