Достапни линкови

Путин инаугуриран за претседател на Русија


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин денеска положи заклетва на функцијата на церемонијата во Кремљ. Путин на претседателските избори во март доби 76 насто од гласовите и се избори за нов шест годишен мандат.

На инаугурацијата и претходеа демонстрации против Путин во саботата во Москва и во други градови на Русија, а кои се одржаа на повик на опозиционерот Алексеј Навални под паролата „Тој не е цар“. Тогаш беа приведени околу илјада и шестотини луѓе. По инаугурацијата Владата автоматски поднесува оставка, а Путин со указ именува мандатар за состав на нова влада.

XS
SM
MD
LG