Достапни линкови

Вести

Избран нов претседател на Адвокатската комора

Адвокатска комора.

Адвокатот Љубомир Михајловски-Џанго е избран за нов претседател на Адвокатската комора на Македонија, за негови заменици се избрани Јелена Ристиќ и Бесим Реџепи.

Михајловски е поранешен директор на Царинската управа, а беше и министер за внатрешни работи во периодот од 2002 до 2006 година.

Досега со Адвокатската комора претседаваше Никола Додевски.

види ги сите денешни вести

ССМ најави голем работнички протест, можен е и генерален штрајк

Сојуз на синдикати на Македонија ССМ

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) најави дека на 12 декември, со почеток во 12 часот и 12 минути во Скопје ќе организираат протест со цел за заштита на економските и социјалните права на своите членови и на сите работници од работниот однос.

Од ССМ велат дека поттикнати од актуелната општествено- економска социјална состојба, недостатокот на слух од страна на државните институции за нивните поднесени барања, тие на протестот ќе побараат исполнување на следниве барања: усвојување на измените и дополнувањата на Законот за работните односи со кои се прогласува недела за ден на неделен одмор согласно договореното на Економскиот – социјален Совет по пат на социјален дијалог. Понатаму бараат измена и дополнување на Законот за минимална плата со која ќе се спречи минималната плата да изнесува под 60% од просечната плата, односно истата да се зголеми најмалку на 18.000 денари и да се предвиди решение со кое и останатите плати ќе го следат растот на минималната плата.

Од ССМ бараат и потпишување на Општиот колективен договор за јавен сектор и потпишување на Општ колективен договор за приватниот сектор од областа на стопанството

„Во наредниот период, а во зависност од резултатите и брзината на преговорите помеѓу ССМ, Собранието, работодавачите и Владата, ССМ ќе повика на генерален штрајк кој ќе продолжи преку изразување на разни форми на изразување на работничкото незадоволство и синдикален притисок, на начин определен од страна на штрајкувачки одбор. Се обраќаме до сите работници и граѓани (пензионери, стечајни работници, невработени, студенти) на оваа држава кои се засегнати од сите овие прашања, како и други прашања во врска со нивната егзистенцијална положба, да ни се придружат и да ни дадат поддршка, односно безрезервно да ни се приклучат во сите активности што на овој план ќе ги преземеме во наредниот период зошто колку сме побројни толку сме посилни и погласни за обезбедување на нашите права“, соопштија од ССМ.

Макрон: Можна е заедничка мисија на европските земји во Авганистан

Емануел Макрон

Неколку европски земји работат на отворање на заедничка дипломатска мисија во Авганистан, што ќе им овозможи на нивните амбасадори да се вратат во земјата, рече францускиот претседател Емануел Макрон денеска. Соединетите Држави и другите западни земји ги затворија своите амбасади и ги повлекоа дипломатите кога Талибанците го зазедоа Кабул во август 2021 година. Тогаш Талибанците формираа привремена влада чии членови се под санкции на САД и на Обединетите Нации.

„Размислуваме да организираме неколку европски земји на заедничка локација. Тоа ќе им овозможи на нашите амбасадори да бидат присутни“, рече Маркон во Доха пред да замине за Саудиска Арабија.

Соединетите Држави и европските земји не сакаат формално да го признаат талибанското движење и ги обвинуваат новите власти дека не ги исполниле ветувањата за политичко и економско вклучување и поддршка за правата на жените и малцинствата, пишува Ројтерс.

„Ова е различен демарш од политичкото признавање или политичкиот дијалог со Талибанците. Ќе имаме претставништво штом можеме да го отвориме“, изјави Макрон.

Во изјавата пред седум дена, по разговорите со Талибанците, ЕУ ја спомена можноста за отворање дипломатска мисија во блиска иднина.

Меркел: Сфатете го вирусот сериозно, вакцинирајте се!

Ангела Меркел

Германската канцеларка во заминување Ангела Меркел повика на солидарност во борбата против ширењето на коронавирусот и го обнови својот апел за повеќе вакцини.

„Ние сме во средината на овој четврти бран на пандемијата во многу сериозна ситуација, во некои делови од нашата земја може да се нарече само драматично. Сфатете го сериозно овој вирус “, рече Меркел во нејзината последна неделна видео порака објавена денеска.

Меркел се осврна на „преполнетите оддели за интензивна нега“, сериозно болните пациенти кои мораа да бидат превезени низ Германија и „ужасно високиот број“ на луѓе на кои вирусот ги чинеше нивните животи.

„Секој од нив остава зад себе семејства или пријатели, вчудоневидени, беспомошни. Ова е особено горчливо затоа што сето ова може да се избегне, со ефективни и безбедни вакцини, ние го држиме клучот“, рече таа.

Меркел им се заблагодари на луѓето „кои се разумни и разбирливи во ова тешко време“ и се задржа на правилата за самозаштита и грижа за другите. Таа додаде дека следните тешки недели може да се надминат само со заеднички напор. Меркел ја напушта функцијата следната недела, а како канцелар ќе ја наследи Олаф Шолц од Социјалдемократите (СПД). Шолц ќе води коалиција со Зелените и про-бизнис ФДП.

Се замрзнуваат цените на основните прехранбени производи

илустрација

На предлог на Министерството за екомија, Владата на денешната седница донесе одлука за замрзнување на цените кои се применувале на 1 декември 2021 година, во трговијата на големо и трговијата на мало, објави на својот фејсбук профил министерот за економија Крешник Бектеши.

Тој наведе дека се замрзнуваат цените на лебот, шеќерот, брашното, маслото за јадење, трајното млеко, свежото месо и сувомеснати производи и сирењето и урдата.

Исклучени се цените на привремените попусти кои важеле на 1 декември 2021 година. Оваа одлука ќе важи до 31 јануари 2022 година.

Франција евакуираше уште 330 лица од Авганистан

илустрација

Франција спроведе уште еден лет за евакуација од Авганистан, при што успешно пренесе околу 330 лица од земјата под контрола на Талибанците, соопшти француското Министерство за надворешни работи. Летот евакуираше 258 Авганистанци, 11 Французи, околу 60 холандски државјани и неодреден број луѓе поврзани со нив, соопшти министерството.

Операцијата беше олеснета од Катар, кој помогна во посредувањето меѓу западните сили и талибанците во последно време години. Од 10 септември, Франција евакуираше околу 400 Авганистанци и 110 француски државјани од Кабул со помош на Катар, додаде ресорното министерство.

Во него се вели дека Франција и Катар заеднички оперирале хуманитарна мисија на 2 декември за испорака на медицинска опрема, храна и зимски резерви на меѓународните организации кои работат во Авганистан. Авганистан доживеа голем пад на меѓународната помош откако Талибанците ја презедоа контролата врз земјата во средината на август, што ја влоши и онака тешката хуманитарна криза.

СЗО: Се уште нема пријавени смртни случаи од омикрон

илустрација

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека нема пријавени смртни случаи од новата варијанта омикрон во скоро 40 земји кадешто се појавила. СЗО повтори дека допрва ќе треба време да се утврди колку е заразна варијантата, дали предизвикува потешка болест и колку ефикасни третмани и вакцини се против неа.

Раните докази сугерираат дека многу заразната варијанта, која за прв пат беше идентификувана во Јужна Африка минатата недела, може да предизвика поблаги симптоми од нејзините претходници, вклучително и делта, која сега е доминантен глобален вид. Сепак, голем број луѓе заразени со Омикрон се хоспитализирани.

Варијантата омикрон се шири во време кога болниците во некои земји веќе се наполнети од напливот на делта. Здравствената агенција на Европската Унија предупреди дека омикрон може да предизвика повеќе од половина од случаите на ковид 19 во Европа во следните неколку месеци. Како можен знак за многу заразната природа на Омикрон, новите случаи на ковид 19 во Јужна Африка скокнаа од околу 200 дневно во средината на ноември на повеќе од 16.000 на 3 декември.

Прелиминарната студија на истражувачите во Јужна Африка сугерираше дека омикрон има три пати поголема веројатност да предизвика реинфекции во споредба со делта или претходните соеви.

Блокади и протести во повеќе од 50 градови во Србија

илустрација

Иницијативата „Тргни-промени“ и движењата собрани околу Еколошкото востание за денес во 14 часот најавија блокада на патишта и мостови на десетина локации во Белград и во повеќе од 50 градови во Србија. Саво Манојловиќ од организацијата „Тргни-промени“ најави дека на денешните протести во Белград граѓаните исклучиво пешки ќе го блокираат сообраќајот, и да нема да се користат автомобилите како во останатиот дел од државата.

„Централното место за блокадата е мостот Газела, како и минатата сабота. Заземањето ќе биде раштркано и преку Мостарскиот јазол и над Новобелградската страна. А точките за блокада се Панчевскиот мост, Теразије, Славија, Бранковиот мост“, објави Манојловиќ на Твитер.

Најавената блокада на Србија во Белград ќе се реализира на два колосеци. Блокади се најавени и во Нови Сад, Ниш, Крагуевац, Зрењанин, Јагодина, Нови Пазар или во околу 50 градови во Србија. Блокада ќе се организираат и во Шабац, каде пред седум дена се случи инцидент на протест кога багер тргна кон граѓаните кои го блокираа сообраќајот.

Протестите се организираат со барање за ослободување на сите уапсени во претходните протести, повлекување на Законот за експропријација и измени на Законот за референдум и народната иницијатива.

За оваа сабота е најавена сообраќајна блокада која ќе трае повеќе од еден час, а министерот за полиција Александар Вулин и дал дозвола на полицијата да „употреби сила“, додека челниците на протестите порачаа дека нема да отстапат од јасните барања.

Папата Франциск во тридневна посета на Грција

Папата Франциск, илустрација

На покана на претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу, папата Франциск од денеска е во тридневна посета на Грција, а освен средбите што ќе ги има во Атина, ќе го посети и прифатниот центар за бегалци и мигранти на островот Лезбос, јави дописничката на МИА од Атина.

За време на посетата, грчката престолнина ќе биде под строги безбедносни мерки, со ангажирани 3.500 полицајци и забрана за одржување на секаков вид протести и собири.

Папата ќе пристигне од Кипар, а ќе биде пречекан од шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, по што ќе се упати во претседателската палата.

Во текот на денешниот ден ќе се сретне со претседателката, со премиерот, со поглаварот на ГПЦ, додека пак утре наутро заминува за Лезбос, каде што ќе остане неколку часа и ќе ги посети бегалците сместени во прифатниот центар во Митилини. Сè уште нема информации дали, исто како и за време на неговото патување на островот во 2016 година, ќе земе во Ватикан бегалци, баратели на азил.

Мисата ќе биде под строги здравствени протоколи со 50 отсто исполнетост на капацитетот на салата, а се очекува да присуствуваат 900 верници и само со специјални покани.

Во видео пораката, во пресрет на патувањето на Кипар и во Грција, поглаварот на Римокатоличката црква, се осврна на Медитеранот, но и на неговата посета на Лезбос.

„Моите мисли се и со оние кои во последниве години, па и денес, бегаат од војната и сиромаштијата, пристигнувајќи на бреговите на континентот или на друго место, и не наоѓаат гостопримство, туку непријателство, дури и експлоатација. Тие се наши браќа и сестри. Колкумина ги загубија животите во морето! Денес нашето море, Медитеранот, е голема гробница. Како аџија на непресушните извори на човештвото, повторно ќе одам на Лезбос, верувајќи дека корените на заедничкиот живот повторно ќе процветаат само во братството и интеграцијата: заедно. Не постои друг начин и со оваа надеж доаѓам кај вас“, порача Папата.

Ова е 35-то патување, на папата Франциск во странство од неговиот избор во 2013 година, а последен пат, во Грција беше во април 2016 година, кога го посети островот Лезбос.

Бајден: Ќе направам „да ѝ биде тешко“ на Русија да ја нападне Украина

Американскиот претседател Џо Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е подготвен „да и го направи на Русија што потежок“ евентуалниот напад против Украина, во услови на зголемена загриженост на Западот за намерите на Москва во однос на руската војска која е во близина на украинската граница.

Предупредувањето доаѓа пред најавената видо конференциска врска на претседателот Бајден и рускиот претседател Владимир Путин во наредните денови. Вашингтон и Киев соопштија дека Москва собрала десетици илјади војници во близина на границата со Украина и потенцијално планира офанзива уште во јануари. Но, американските власти рекоа дека не им се јасни мотивите на Русија и дали Путин донел политичко-воена одлука да изврши офанзива.

Некои аналитичари велат дека Русија се обидува да извлече отстапки од Соединетите Држави и нивните сојузници за прашања како што се проширувањето на НАТО кон исток и испораката на оружје во Украина. Русија насилно го анектираше украинскиот полуостров Крим во 2014 година и ги поддржува сепаратистите во источна Украина во тековниот конфликт кој однесе повеќе од 13.200 животи во последните седум години.

„Она што го правам е да го составам она што верувам дека е најсеопфатниот и најзначаен збир на иницијативи за да му биде многу тешко на г.осподинот Путин да продолжи и да го прави она што луѓето се загрижени дека ќе го направи“, им рече Бајден на новинарите.

Претседателот рече дека неговата администрација е во „постојан контакт“ со Украина и европските сојузници за ситуацијата, по неколкунеделните извештаи дека руските војници, тенкови и тешко вооружување се собираат во близина на украинската граница.

Во извештајот на „Вашингтон пост“ на 3 декември, цитиран од американски официјален претставник и некласифициран разузнавачки документ, се вели дека Русија би можела да планира офанзива на повеќе фронтови со учество до 175.000 војници на почетокот на следната година.

Алтернатива ќе одлучува дали ќе биде дел од Владата

Претседателот на Алтернатива Африм Гаши

Дефинитивната одлука дали партијата на Африм Гаши, Алтернатива, ќе биде дел од Владата ќе биде донесена вечер на седница на највисокото партиско тело – Централен совет. На средбата закажана за вечер во 19 часот во седиштето на партијата во Тетово, како што најави партискиот портпарол Орхан Муртезани, ќе биде донесена конечна одлука, а повеќе информации ќе има на прес-конференција по завршувањето на седницата.

На состанокот на Централниот совет на Алтернатива му претходеа три средби на Гаши со премиерот и претседател на СДСМ во оставка Зоран Заев на кои се дискутираше за учество на Алтернатива во Владата и поддршка на парламентарното мнозинство од нивните четворица пратеници.

По последната средба што се одржа во средата, од Владата соопштија дека се очекува до крајот на оваа недела да се остварат потребните консултации во СДСМ и Алтернатива и да се обезбеди потребното усогласување со цел постигнување договор за можна заедничка влада.

На претходната средба на Заев и Гаши што се одржа на почетокот на неделава начелно бил договорен програмскиот дел од можната идна соработка на Алтернатива во Владата, а како што беше соопштено тогаш, консултациите за кадровските решенија се во тек. Заев и Гаши имаа средба и на 19-ти месецов кога беше соопштено дека разговарале за условите и улогата на Алтерантива во новото парламентарно мнозинство.

Облачно со ветар и температура до 14 степени

илустрација

Времето претпладне ќе биде променливо облачно со поголема облачност во западните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Попладне облачноста ќе се намали. Минималната температура ќе биде во интервал 1 до 7, а максималната од 8 до 14 степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 4, а максималната ќе достигне до 12 степени.

Во следните денови времето ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд, а на планините од снег. Врнежите најпрвин ќе почнат утре попладне, а ќе бидат пообилни во понеделник. Поради заладување проследено со засилен северен ветер врнежите во вторник ќе преминуваат во снег и на некои пониски места, информираат од УХМР.

Совет на Европа: Хрватската полиција тепала мигранти

Мигранти на границата меѓу Босна и Херцеговина и Хрватска

Европскиот комитет за спречување на тортура, нечовечко или понижувачко постапување или казнување на Советот на Европа ја прозва Хрватска за тешка злоупотреба на мигрантите од страна на полицијата и тешкотии и опструкции во соработката поврзана со постапување кон мигрантите.

Комитетот објави извештај за својата ад хок посета на Хрватска меѓу 10 и 14 август 2020 година, особено долж граничната област со Босна и Херцеговина, за да го испита однесувањето на хрватската полиција и правните гаранции кои им се на располагање на мигрантите лишени од слобода.

Хрватското Министерство за внатрешни работи денеска соопшти дека извештајот е објавен без нивна согласност и се заснова на непроверливи информации од БиХ, со што Комитетот „очигледно ги пречекорил своите овластувања“.

Според извештајот, делегацијата на Комитетот детално ги разгледала и процедурите за постапување со мигрантите во контекст на нивното протерување од Република Хрватска, како и ефикасноста на механизмите за надзор и одговорност во случаи на наводна злоупотреба на полициските овластувања за време на таквите операции. Била извршена и посета на Прифатниот центар за странци Јежево.

Во извештајот се вели дека во разговорите со мигрантите, Комитетот „примил голем број веродостојни и едногласни наводи за физичко малтретирање мигранти од страна на хрватските полицајци, особено од припадниците на интервентната полиција“, пренесе Индекс.хр.

„Наводната злоупотреба се состоела од удари со рака (шлаканици), клоцање, удирање со палка и други тврди предмети во различни делови од телото“, се вели во извештајот.

Кремљ – Договорен првичен датум за видео разговор Путин - Бајден

Путин и Бајден во Женева, јуни 2021.

Рускиот претседател Владимир Путин следната недела ќе има видео-разговор со американскиот претседател Џо Бајден по посета на Путин на Индија, изјави денеска пред новинарите помошникот на Путин, Јури Ушаков.

Ушаков не прецизираше кога точно ќе се одржи видеоповикот, велејќи дека се уште се разработуваат конечните детали за разговорот.
„Контактот треба да се случи во рок од неколку дена. Веќе имаме конкретен датум и време за оваа видеоконференција. Но, подобро е да почекаме сите параметри да бидат целосно договорени со американската страна, а потоа ќе можеме официјално да објавиме“, рече Ушаков.

Според Ушаков двајцата лидери ќе разговараат за напредокот во спроведувањето на договорите постигнати меѓу Бајден и Путин во Женева во јуни, за „незадоволителните“ билатерални односи, за Авганистан, Иран, Либија, кризата во Украина и дијалогот за стратешка стабилност.

Помошникот на Путин истакна дека Москва се надева дека ќе се разговара и за барањата на Русија за правни гаранции против проширувањето на НАТО кон исток, додавајќи дека „најверојатно ќе биде разгледана“ и идејата иницирана од Русија за одржување на самит на лидерите на Советот за безбедност на Обединетите нации .

Извештаите за трупање на десетици илјади руски војници во близина на украинската граница во последните недели ги поттикнаа САД и неколку нивни сојузници во НАТО да ја повторат во последните денови нивната поддршка за независноста и територијалниот интегритет на Украина.

Еден ден претходно, американскиот државен секретар Антони Блинкен ја повика Русија да ги повлече своите војници распоредени во близина на Украина и да бара дипломатско решение за ескалацијата на тензиите во регионот, предупредувајќи ја Москва дека ќе плати висока цена во случај на агресија врз нејзиниот сосед.

Русија незаконски го анектираше украинскиот полуостров Крим во март 2014 година. Набргу потоа, Москва почна да ги поддржува сепаратистите во источна Украина во конфликтот во кој загинаа повеќе од 13.200 луѓе.

Украина и западните официјални лица велат дека Русија држи десетици илјади војници и тешка наоружување во близина на украинската граница од воените вежби што се одржаа во западна Русија на почетокот на оваа година.

Русија негира дека планира напад и ја обвинува Украина и нејзините западни поддржувачи за подигање на тензиите, посочувајќи на, како што вели, слично зајакнување на украинската војска.

Карл Нехамер е нов лидер на владејачката партија во Австрија, а наскоро и канцелар

Карл Нехамер

Владејачката Австриска народна партија денеска за лидер го избра министерот за внатрешни работи Карл Нехамер, што значи дека тој наскоро ќе стане канцелар.

Одлуката ја донесе раководството на конзервативната партија во Виена, откако нејзиниот досегашен лидер Себастијан Курц, кој се соочува со обвиненија за корупција, синоќа соопшти дека се повлекува од политиката.

За да стане канцелар, на Нехамер му е потребна поддршка од Зелените, кои се коалиционен партнер во владата, но и од претседателот на Австрија Александер ван дер Белен, што се смета за формалност, наведува Асошиејтед прес.

Вицеканцеларот Вернер Кеглер, кој е лидер на Зелените, позитивно ја оцени можноста Нехамер да стане канцелар, велејќи дека би можеле да соработуваат.

Неколку часа откако Курц објави дека ја напушта политиката, канцеларот Александер Шаленберг објави дека ќе се повлече од чело на владата по само два месеци на таа позиција, велејќи дека ист човек треба да ја предводи владата и најголемата партија во земјата.

Нехамер, кој важи за политичар со потврди ставови од Курц, од јануари 2020 година е министер за внатрешни работи. Тој е познат по цврстите ставови во врска со илегалната миграција.
Нехамер рече дека канцеларот Шаленберг во новата влада ќе се врати на претходната функција – шеф на дипломатијата.

Нехамер му беше лојален на Курц, кој поднесе оставка од владината функција во октомври, откако обвинителите објавија дека против него водат истрага поради можна корупција.
Курц негира дека е виновен. Тој се сомничи дека со државни пари плаќал наместени истражувања на јавното мислење и медиумски содржини кои му одат во прилог.

Тој скандал доведе до крај на неговата спектакуларна политичка кариера. Курц во 2017 година беше избран за канцелар на 32 години, со што стана најмлад демократски избран шеф на влада во светот.

Две лица, веројатно мигранти, загинаа откако се превртел чамец во близина на грчкиот остров Кос

Илустрација: Чамец со мигранти

Две лица го загубија животот, а три се спасени во морскиот дел североисточно од грчкиот остров Кос, откако се превртел чамец во обид да избега од грчки патролен брод, соопштија од грчката крајбрежна служба.

Несреќата се случила во текот на ноќта, а во чамецот се пренесувале странски државјани, веројатно мигранти.

Според грчката крајбрежна служба, чамецот од турското крајбрежје се движел кон островот Кос, а кога го забележал патролниот брод ја зголемил брзината, се превртел, а петте лица паднале во морето.

Тие додаваат дека чамецот немал навигациски светла, а ниту еден од патниците не носел елек за спасување.

Биле спасени тројца мажи, а извлечени од морето се безживотните тела на една жена и еден маж.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG