Достапни линкови

Кримски активист осуден за коментари на социјална мрежа


Ихор Мовенко на суд во Севастопол.

Кримски активист е осуден на две години затвор поради проукраински коментари на социјалните мрежи, пресуда за која активистите велат дека е без преседан.

Ихор Мовенко на 4 мај беше прогласен за виновен за екстремизам, од страна на судот во Севастопол контролиран од Русија.

Обвиненијата произлегуваат од коментарите на Мовенко „Крим е Украина“ напишани на социјалната мрежа „VKontakte“ во 2016 година.

„Ако не грешам, ова е прв пат некој да биде осуден за коментари на социјална мрежа“, изјави Дарја Свиридова од украинскиот Хелсиншки сојуз за човекови права.

Адвокатот на Мовенко рече дека одлуката ќе биде обжалена.

XS
SM
MD
LG