Достапни линкови

Пронајдено телото на еден од двајцата исчезнати косовски полицајци во Лепенец


По петдневна потрага, попладнево нешто по 16 часот, во водите на Лепенец е пронајдено телото на еден од двајцата косовски полицајци, кои се водеа како исчезнати откако возилото во кое се наоѓаа заврши во реката.

„Телото е пронајдено на пет километри од местото на несреќатa и се уште не е идентификувано“, соопшти портпаролот на регионалниот полициски комесаријат во Урошевац. Агим Гаши,

Двајцата полицајци, Арменд Трена (23) и Малесор Даши (26) од Полициската станица во Качаник, вечерта на 28 април за време на патрола на излез од градот, од засега непознати причини со службено возило излетале од патот во амбис длабок 150 метри и завршиле во водите на Лепенец.

По барање на косовските власти во потрагата на телата на полицајците беше вклучено и македонското Министерство за внатрешни работи, долж течението на реката Лепенец на територија на Македонија.


XS
SM
MD
LG