Достапни линкови

Иран нема повторно да преговара за нуклеарниот договор


Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф

Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф порача денеска дека неговата земја нема повторно да преговара за нуклеарниот договор со светските сили.

„Иран нема да преговара за она што беше договорено години наназад и беше имплементирано. Исто така ние ќе одбиеме било каква ратификација за тоа“, рече Зариф во видео обраќање.

Според него, САД постојано го прекршувале нуклеарниот договор, особено со тоа што вршеле притисок да се спречи враќањето на инвестициите во Иран. Американскиот претседател Доналд Трамп е остар критичар на договорот постигнат во 2015 година според кој Техеран се согласи да ја ограничи нуклеарната програма во замена за олеснување на санкциите врз земјата.

XS
SM
MD
LG