Достапни линкови

Отворен нов аеродром во Пакистан


Новиот аеродром во Пакистан

Во Пакистан денеска во употреба е пуштен нов аеродром по деценија од почетокот на неговата изградба. Новиот аеродром кој ќе го замени стариот Беназир Буто аеродром се наоѓа на 15 километри од Исламабад. На церемонијата на неговото отворање присуствуваше и пакистанскиот премиер Шахид Хакан. Аеродромот има капацитет од 15 милиони патници годишно и можност за понатамошно проширување.

XS
SM
MD
LG