Достапни линкови

Бомбашки напад во Нигерија, над 20 мртви


Фотографија од еден од многубројните бомбашки напади на Боко Харам во Нигерија

Најмалку 20 луѓе загинаа при експлозија пред и во џамија во нигерискиот град Муби, објавија новинските агенции, повикувајќиу се на соопштение од локалната полиција. Се претпоставува дека нападот е извршен од припадници на екстремистичката група Боко Харам.

Претседателот на Нигерија, Мухамаду Бухари, на средбата со американскиот претседател Доналд Трамп во Белата куќа, изјави дека Боко Харам е „ужасен проблем за Нигерија“.

XS
SM
MD
LG