Достапни линкови

Нетанјаху: Постојат "докази" за иранската нуклеарна програма


Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вели дека неговата земја добила копии од десетици илјади досиеја кои наводно содржат "инкриминирачки" информации за иранската нуклеарна програма, вклучувајќи и докази дека Техеран се обидувал да се здобие со нуклеарно оружје.

На денешната прес-конференцијата во Тел Авив, Нетанјаху рече дека по потпишувањето на договорот со меѓународните сили за ограничување на иранската нуклеарна програма во 2015 година, Техеран ги скрил архивите на својата нуклеарна програма

"Иран планираше на највисоко ниво да продолжи со изградба на нуклеарно оружје", рече Нетанјаху.


Иран тврди декануклеарната програма е за мирољубиви цели и негира дека произведува нуклеарно оружје.


Нетанјаху коментираше дека нуклеарниот договор од 2015 година е "базиран на лаги".

XS
SM
MD
LG