Достапни линкови

Косовo: Договорот за демаркацијата е во согласноост со законот


Косовскиот Уставен суд денеска одлучи дека Парламентот согласно законот го ратификувал договорот за погранична демаркација со Црна Гора.

Косовските опозициски пратеници побараа од Уставниот суд да го поништи Договорот за демаркација на границата со Црна Гора, изгласан во март, со образложение дека е неуставен.

Тие се обидоа и да го спречат гласањето во Парламентот фрлајќи солзавец во салата, но сепак беше обезбедено минимално двотретинско мнозинство за ратификација на Договорот.

Косовската опозиција тврди дека со Договорот се губи дел од територијата на Косово, додека Владата и меѓународните експерти демантираат.

Црна Гора претходно го одобри Договорот за погранична демаркација

XS
SM
MD
LG