Достапни линкови

САД и испорачале противтенковски проектили на Украина


Противтенковски проектил Џавелин

Американските власти потврдија за Радио Слободна Европа дека и испорачале на Украина противтенковски проектили Џавелин. Таквиот чекор се очекува да ја налути Москва која ги поддржува проруските сепаратисти кои се борат во источниот дел на Украина.

По месеци дебата и одбивање од страна на американскиот претседател Доналд Трамп во декември беше одобрена продажбата на Џавелин. Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабков тогаш ги обвини САД за разгорување на конфликтот.

XS
SM
MD
LG