Достапни линкови

Иран го потврди апсењето на професорот со британско и иранско државјанство


Архивска фотографија- британскиот професор Абас Едалат кој е уапсен во Иран

Иранската влада го потврди апсењето на британско-иранскиот професор поради сомневање за прекршување на безбедносните закани. Голамхосеин Мохсени Еџехи, портпарол на иранското министерство за правда, денеска потврди дека Абас Едалат е уапсен во Техеран на 25 април.

Едалат е професор и комјутерски инжењер на Лондоскиот колеџ и поседува британско и иранско државјанство. Еџехи за државниот сервис ИРИБ рече дека го потврдува апсењето поради безбедносни закани и одби да даде повеќе детали.

Иранската агенција Фарс на 26 април јави дека Едалат е осомничен дека е дел од инфилтрирана мрежа поврзана со Британија. Засега непознат број на вклучени во мрежата се приведени. Најмалку тројца други британски државјави се наоѓаат во моментов во притвор во Иран.

XS
SM
MD
LG