Достапни линкови

Сириската армија презема села од опозициските сили поддржани од САД


Архивска фотографија- сириски армиски хелихоптер МИ 24

Сириската војска соопшти дека презела неколку села од курдските сили поддржани од Соединетите Американски Држави источно од реката Еуфрат во близина на границата со Ирак. Сириската државна телевизија денеска јави дека селата се на територијата врз која курдската милиција ја презема контролата од Исламска држава како дел од кампањата за чистење на источна Сирија од милитантите.Сириската армија ретко се судира со курдската милиција која беше дел од сојузот на сириски демократски сили за време на акцијата против Исламска држава.

XS
SM
MD
LG