Достапни линкови

Владејачката партија во Ерменија без свој кандидат за премиер


Ерменија-опозицискиот лидер Никол Пашинијан, единствениот кандидат за премиер, 28.04.2018

Владејачката партија во Ерменија вчера објави дека нема да нема да номинира свој кандидат за премиер во обид да ги олесни тензиите во најголемата политичка криза во државата во последниве години. Соединетите Американски Држави побараа најголемите политички сили да “разговараат со добра волја”.

Ерменските пратеници на 1 мај треба да гласаат за тоа кој ќе го замени Серж Саркисијан, кој поднесе оставка од премиерската позиција на 23 април, по масовните протести. До сега има еден кандидат за премиер, опозиционерот Никол Пашинијан, кој беше на чело на антивладините протести.

Портпаролот на владејачката Републиканска партија рече дека одлуката да не номинираат свој кандидат е обид да се избегнат конфронтациите и дестабилизацијата на земјата.

XS
SM
MD
LG