Достапни линкови

Туск: Невозможното станува возможно


Ѓорѓе Иванов и Доналд Туск на Самитот Брдо-Бриони во Скопје

На денешниот самит Брдо-Бриони во Скопје, претседателот на Европскиот совет Доналд Туск во однос на процесот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција рече дека „невозможното станува возможно“.

„Минатата година слушнав дека е невозможно да се реши ова прашање, но сега сте блиску до успех“, рече Туск, на заедничката прес-конференција на лидерите од Процесот Брдо-Бриони, одговарајќи на новинарско прашање и додаде дека „штом Северна и Јужна Кореја успеале да ги приближат ставовите, сигурен е дека ќе дојде до помирување на несогласувњата во регионот“.

XS
SM
MD
LG