Достапни линкови

Иванов бара ЕУ да овозможи паралелни преговори за името и за членство


Иванов, Борисов, Грабар-Китаровиќ и Пахор на Самитот Брдо-Бриони во Скопје

Врвните стратешки цели на а Македонија се членството во НАТО и
во Европската Унија, но долго време политиката на проширувањето
потфрлуваше во случајот со Македонија не поради принципите и критериумите на Унијата, туку поради непочитувањето на тие принципи и критериуми од страна на една земја членка. изјави претседателот Ѓорге Иванов на прес-конференцијата по состанокот на лидерите на земјите во Процесот Брдо-Бриони.

„Како Претседател на Република Македонија ја повикувам Унијата да овозможи паралелно движење на преговорите за членство и надминување на билатералната разлика меѓу Македонија и Грција“, рече Иванов.

XS
SM
MD
LG