Достапни линкови

Трамп порача корејската војна да заврши


Aмериканскиот претседател Доналд Трамп

„Корејската војна да заврши. САД и сите луѓе треба да бидат многу горди на она што сега се случува во Кореја“, напиша американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер.

Објавата ан Трамп на социјалните мрежи е одговор на потпишувањето на декларацијата со која Северна и Јужна Кореја се согласуваат да работат на комплетна денуклеаризација на Корејскиот полуостров. На нивниот прв самит по повеќе од една деценија, двете страни соопштија дека ќе работат на договор за воспоставување на постојан и солиден мир на полуостровот.

XS
SM
MD
LG