Достапни линкови

Уапсени 12 лица, меѓу кои и командант, за воени злосторства во Босна


Ариф Дудаковиќ во 1994 година

Босанската полиција уапсила 12 лица меѓу кои и поранешен командант кој е осомничен за злосторства против човештвото против стотици луѓе за време на конфликтот во 1992 до 1995 година. Според соопштението, тие биле уапсени поради поврзаност со смртта на стотици луѓе меѓу кои српски цивили и војници, како и босански муслимани.

Уапсениот 64 годишен командант Атиф Дудаковиќ бил дел од единицата која оперирала во западна Босна, а станал командант после војната и е високо почитуван и популарен во земјата.

XS
SM
MD
LG