Достапни линкови

Убиецот на данската новинарка Ким Вал осуден на доживотен затвор


Архива: Убиената данска новинарка Ким Вал.

Данскиот суд со осуди иноваторот Петер Мадсен на доживотна казна затвор за убиството и сексуалниот напад на новинарката Ким Вал, чии делови од телото беа пронајдени во водите во Копенхаген. Вал беше пријавена за исчезната по посетата на неговата подморница. 47 годишниот Мадсен тврдеше дека смртта на Вал била несреќен случај, но призна оти го распарчил нејзиното тело и дека ги фрлил остатоците ноќта на 10 август 2017 година.

30-годишната Вал се качила на подморницата на Мадсен за да го интервјуира за приказна. Таа беше пријавена за исчезната од страна на нејзиното момче, а нејзините остатоци беа пронајдени во водата неколку недели по нејзината смрт.

Судијата чирајќи ја пресудата рече дека Мадсен „извршил цинично, планирано убиство од брутална природа“, додавајќи дека „го распарчил телото за да ги сокрие доказите за убиството.“

Мадсен исто така беше обвинет за „сексуален напад од особено опасна природа“ во насока на бројните внатрешни и надворешни рани кои биле забележани на телото на Вал.

XS
SM
MD
LG